1-  İntihal.Net (İntihal Tespit Programı)

İntihal yapmak başkasının yayınını kurallara ve etiğe aykırı şekilde almak ve kullanmaktır. İntihal yapıldığında çalışmanın özgünlüğü bozulur. İntihal.Net birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır. 

Üye girişi için http://app.intihal.net adresini ya da intihal.net adresindeki üye girişinden yapabilirsiniz.

Programı kullanmak isteyen kullanıcılarımızın kayıt olduktan sonra  üyeliklerini aktifleştirmek için  kutup@kmu.edu.tr  adresine  bildirmeleri gerekmektedir. 

 Erişim adresi:http://app.intihal.net,  intihal.net 

İntihal.Net Kullanım Klavuzu

Ayrıntılı bilgi için: Asiye ŞEN (Kütüphaneci) Telefon: 3407

 

2- Acland’s Anatomy Video Atlas Veri Tabanı

 Anatomi eğitimi alan öğrenciler için taze kadavra videoları ve Prof. Dr. Acland’ın özel sunumu ile indexli aranabilir video anatomi eğitimi veritabanı. Anatomi eğitimi veren üniversiteler için kadavra laboraturanı yanınızda taşıma imkanı.

Erişim adresi: http://www.aclandanatomy.com/

 

3- Visible Body Human Anatomy Atlas 

Özel çizimleri ve eklentileri ile 3D anatomi eğitim aracıdır. Mobil cihazlardan offline kullanım dahildir, mobil cihazlardan aşagıdaki bilgiler ilgili uygulamalar ile öğrencinin heryerde kullanabilmesi için offline olarak çalışır.

Erişim adresi:  http://ovidsp.ovid.com/ovidweb.cgi?T=JS&NEWS=n&PAGE=main&D=huaa

Visible Body Mobil Uygulamalarına Erişim  için tıklayınız.

Human Anatomy Atlas (iTunes): https://itunes.apple.com/app/for-organizations-human-anatomy/id1090528618?mt=8

Human Anatomy Atlas (Android): https://play.google.com/store/apps/details?id=com.argosy.vbandroid.reg

 

4- Gale Reference Complete Veri Tabanları

Gale Reference Complete 4 ana koleksiyon altında bir araya getirilmiş koleksiyonlar topluluğudur. Birincil ve ikincil kaynaklardan oluşturulmuş olan Gale Reference Complete tıp, mühendislik, tarih, politika, sosyoloji, felsefe, ekonomi, din ve benzeri birçok bilim dalına yönelik makaleleri, kitapları, arşiv malzemelerini ve haber kaynaklarını bir arada bulabileceğiniz bir veri tabanıdır.

Erişim adresi: http://infotrac.galegroup.com/itweb/ankstr101

Kampüs dışı kullanımlarınız için şifre : Turkey

 

a) Academic OneFile: Tıp, mühendislik, fen bilimleri, teknoloji, sosyal bilimler, sanat, teoloji, edebiyat ve daha bir çok konuda içerik sunan akademik araştırma için tek bir yerden hızlı bir şekilde gerekli bilgiye ulaşabileceğiniz bir platformdur.  11.000’den fazlası hakemli ve 8.300’den fazlası tam metin yaklaşık 17.500 dergide 75.000.000 makale, haber, videoyu erişiminize sunmaktadır. 

Erişim adresi : http://infotrac.galegroup.com/itweb/ankstr101?db=AONE

 

b) InfoTrac Newsstand:  2.300+’den fazla bölgesel, ulusal ve yerel gazetelerin yanı sıra, dünyanın her yerinden önde gelen yayınları bir arada sunan gazete platformudur. The Times, Economist, New York Times gibi gazetelerin yanı sıra yerel ve bölgesel gazeteleride kapsamaktadir.

Erişim adresi : http://infotrac.galegroup.com/itweb/ankstr101?db=STND

 

c) Archives Unbound: Tarihin en önemli anlarını belgelendiren mikrofilm koleksiyonlarının dijitalleştirilmesiyle oluşturulmuş, her biri 5.000 ile 200.000  arasında sayfadan oluşan bu özel koleksiyonlar, araştırmacılara birincil kaynak olarak sunulmaktadır. Özellikle Osmanlı Devleti, Türkiye Cumhuriyeti, Ortadoğu ve K Afrika hakkında diplomatik raporları sunmaktadır.

Erişim adresi : http://infotrac.galegroup.com/itweb/ankstr101?db=GDSC

 

d) Gale Virtual Reference Library:  Tüm disiplinlerde ihtiyaclariniz karsılayacak 1,700 başlık altında 4000 ciltlik ansiklopedi serisidir. Öğrenciler, araştırmacılar, profesyoneller ve genel okuyucuların ihtiyaçlarını hedefleyen E-Referans kitap koleksiyonudur. TÜrkce arayüz, MP3 olarak dinleyebilme/indirebilme, atıf aracları ve daha birçok özelligi ile kullanıcı dostu kitap platformudur.

Erişim adresi : http://infotrac.galegroup.com/itweb/ankstr101?db=GVRL-0

 

e) Gale Literary Sources 4 farklı edebiyat veritabanı 1,5 milyondan fazla eleştiriler, şiirler, oyun metinleri, yazar biyografileri, makaleler ve alıntılardan oluşan Batı Edebiyatı alanında çalışmalarınıza destek sağlayacak veritabanları serisidir.

Erişim adresi : http://infotrac.galegroup.com/itweb/ankstr101?db=GLS

 

5-Brill Online Veri Tabanları

a) Encyclopedia of Islam 

Encyclopaedia of Islam Online (EI Online) 2. baskı (“EI2”) ve 3. baskıların (“EI3”) yayınlanan tüm sayılarını içermektedir. 2007 yılında başlatılan son baskı için çalışmalar sürdürülmektedir. EI Online arama motoru her iki baskıdan en popüler ve en güncel sonuçları otomatik olarak taramaktadır. EI2 (1955-2005) ve EI3. (2007-) baskılara ait tüm materyallere erişim imkanı vardır.

- Yüzlerce bilim adamı tarafından girilmiş 11,000'in üzerinde kayıt yer almaktadır.

- Renkli ilüstrasyonlar

- Her makalenin sonunda kolay referans bilgileri yer alır.

Erişim adresi: http://referenceworks.brillonline.com/browse/encyclopaedia-of-islam-2

Kullanım kılavuzu:  http://www.geminiltd.com.tr/dosyalar/Brill%20kullanim%20kilavuzu.zip

 

b) Index Islamicus Online

İslam ve Müslüman dünyası ile ilgili tüm konu alanlarını kapsayan yayınların uluslararası sınıflandırılmış bibliyografik bilgilerine, farklı Avrupa dillerinde erişim saglanmaktadir. 1905’den günümüze, 475,000 den fazla kayda ve 3000’den fazla dergiye erişim bulunmaktadır.

Index Islamicus yilda 4 kez guncellenmekte, her üç ayda bir yaklaşık 5,000 – 6,000 yeni kayıt eklenmektedir. 2013 yılında 27,866 kayıt eklenmistir.  

Index Islamicus tek başına temel bir kaynak değildir. Diğer kaynak ve literatürler için rehber niteliğinde; din, kültür ve Müslüman dünyası ile ilgili araştırma yapmak isteyen kullanıcılara yardımcı olmak üzere tasarlanmış, kapsamı sürekli büyümekte olan kitap, dergi makalesi ve haber kaynaklarından oluşturulmuş oldukça geniş kapsamlı bir veritabanıdır. Index Islamicus içerdiği yayınları, karışık sınıflama ve eş anlamlı sözcükler sözlüğünü kullanarak görüntülemektedir.  Bu sınıflandırmaların bir çoğu oldukça çeşitlidir – ‘Modern Türk Tarihi’ ve ‘Türk Milliyetçiliği’ gibi İslam ile direkt ilişkin olabilecek konularda da bilgiler yer almaktadır. 

Erişim adresi: http://bibliographies.brillonline.com/browse/index-islamicus

 

c) Qur'ān Studies Online (Encyclopaedia of the Qur'ān Online) 

Kuran terimleri, görüşler, kişilikler, yer adları, kültürel tarih ve Kuran çalışmaları ile ilgili en önemli konularda yazılmış kutsal kitap yorumlarını içeren ansiklopedik sözlüktür . 5 cilt içerisinde 1,000’e yakın kayıda erişim imkanı vermektedir.  Kuran hakkında batı dillerinde yayınlanan ilk ve en geniş referans çalışmasıdır. Batı ülkelerinde 1537- 1840 yılları arasında basılmış 40 adet Kuran’a Arapça ve diğer dillerde erişim sağlamaktadır.

Erişim adresi: http://www.brillonline.nl/subscriber/title_home?title_id=q3_q3

 

6- PressReader Günlük Gazete/Dergi Veri Tabanı

Her gün 100 ülkeden, 60 dilde, yaklaşık 6000+ günlük gazeteye ve magazin dergisine tam sayfa orijinal  baskısıyla aynı günde ulaşabileceğiniz eşsiz bir güncel gazete koleksiyonudur. Gazetelerin 90 günlük geriye dönük arşivi ile beraber sunulan ''PressReader''  dünya çapında 7,000'den fazla kütüphane ve 300 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Türkiye’deki abone kütüphanelerin sayısı hızla artmaktadır. 

Erişim adresi: http://www.pressreader.com/

 

7- Gale – Cengage Learning Dijital Koleksiyonları

Dünya tarihinde son 400 yılı kapsayan süreç içinde tarih, politika, sanat, edebiyat, müzik, coğrafya ve daha birçok sosyal bilimler alanlarında başta British Library olmak üzere dünyanın en prestijli müze ve kütüphanelerinin koleksiyonlarını sizlere sunmaktadır.

 

a) Gale – Academic One File Veri Tabanı

Tıp, Fen bilimleri, teknoloji, sosyal bilimler, sanat, teoloji, edebiyat ve daha bir çok konuda içerik sunan akademik araştırma için tek bir yerden hızlı bir şekilde gerekli bilgiye ulaşabileceğiniz bir platformdur. 11.000’den fazlası hakemli ve 8.400’den fazlası tam metin yaklaşık 17.500 dergide 75.000.000 makale, haber, videoyu erişiminize sunmaktadır.

·         The New York Times ve The Times (London) (1985’ten bu yana) tam metinleri

·         ReadSpeaker teknolojisi ile makalelerin sesli versiyonlarını dinleme imkânı

·         NPR, CNN ve CBC’den gelen binlerce podcast

·         Bilim, tıp, mühendislik ve işletmede güçlü kapsam

·         CINAHL, BIOSIS, MLS, PsycINFO, ERIC, EconLit,

·         RILM gibi diğer bibliyografik kaynaklı dergi tam metinleri

Erişim adresi: http://infotrac.galegroup.com/default/ankstr101?db=AONE

 

b) The Times Digital Archive 1785-2010 Veri Tabanı

Dünyanın kayıt gazetesi” olarak adlandılan The Times, Fransız Devriminden Irak savaşına kadar önemli bütün uluslararası tarihi olayı kapsamaktadır. Tarih, kültür, edebiyat, ticaret, politika ve çok daha fazla konuda araştırma yapmak için temel temel bir kaynak olan The Times, tüm makaleleri tam ekran görüntüleyebilme ve kelime taraması yapabilme imkanı sunmaktadır. 

Erişim adresi: http://infotrac.galegroup.com/default/ankstr101?db=TTDA

 

c)Archives Unbound- Türkiye ve Ortadoğu Koleksiyonları

Tarihin en önemli anlarını belgelendiren mikrofilm koleksiyonlarının dijitalleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Her biri 5.000 ile 200.000  arasında sayfadan oluşan bu özel koleksiyonlar; büyük Gale dijital koleksiyonlarının tamamlayıcı bir unsuru olarak, araştırmacılara birincil kaynak olarak sunulmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu`nun son dönemlerini ve genç Türkiye’ye ait İngiliz ve Amerikalı diplomatların raporlarından oluşan bir koleksiyondur. Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Anadolu coğrafyasının son 200 yılına ışık tutan benzersiz bir arşiv koleksiyonudur. 

              BAŞLIKLAR

·       Turkey: Records of the U.S. Department of State, 1802-1949

·       Democracy in Turkey 1950-1959

·       The Cyprus Crisis, 1967

·       British Campaign in Mesopotamia, 1914-1918

·       Turkey, Greece, and the Balkan States: Records of the U.S. Department of State, 1930-1944

Erişim adresi: http://infotrac.galegroup.com/default/ankstr101?db=GDSC

 

8-Encyclopedia of Life Sciences (eLS) Veri Tabanı

Encyclopedia of Life Sciences (eLS) ; alanında lider araştırmacılar tarafından yazılan 5.000 adet, hakem değerlendirmesinden geçmiş, alıntılanabilen ve her ay güncellenen referans çalışmalarını içeren bir yayındır. eLS, canlı bilimleri alanında öğrenciler, akademisyen ve araştırmacılar için kapsamlı ve güvenilir yayınlar sunar. Renkli illüstrasyonlar ve tablolarla zenginleştirilen içerik dışında, ek bölümler ve terimler sözlüğü gibi temel ve teknik bilgiler de yer alır. eLS makalelerinin yazıldığı alanlar şu şekilde sıralanabilir:

·         Biyokimya

·         Biyoetik & Felsefe

·         Hücre Biyolojisi

·         Gelişim Biyolojisi

·         Ekoloji

·         Yaşamın Evrimi ve Çeşitliliği

·         Genetik & Hastalık

·         İmmünoloji

·         Microbiyoloji

·         Moleküler Biyoloji

·         Nöroloji

·         Bitki Bilimi

·         Bilim & Toplum

·         Yapısal Biyoloji

·         Viroloji

Lisans, yüksek lisans ve üzeri araştırmacılar için değerli bir kaynak niteliği taşıyan eLS’de, yaklaşık olarak yılda 400 makale yayınlanmaktadır.

Erişim adresi: http://onlinelibrary.wiley.com/book/10.1002/047001590X/ 

 

9E-Marefa İslami Ekonomi ve Finans Veri Bankası (e-Marefa Data Bank for Islamic Economics and Finance)

Veri bankası,  37 ülkedeki 265 kurumdan on binlerce kayıt içeren entegre bir veri tabanıdır. Veri bankası iki önemli hizmet sunmaktadır; 

a) İslam ekonomisi ve finans alanında faaliyet gösteren her bir kurumun mali tablolarına odaklanarak, kurumun performans göstergelerini bir zaman serisi içinde görüntüleme ve karşılaştırma becerisi.

b)  Kullanıcıların zaman serileri içinde birden fazla kurumun performansını karşılaştırmasına ve sonuçların birden fazla grafik biçiminde sunma becerisine sahip bazı göstergelerin kullanılmasına olanak sağlama.

Veri bankası, Dergiler & Araştırma Makaleleri, E-Kitaplar & Kitap İncelemeleri, Yüksek Lisans & Doktora Tezleri, Konferans Bildirileri & Çalışmalar, Politikalar, Dernek ve Yönetim Makaleleri, Konseptler & Terminoloji Yıllık / Üç Aylık Raporlar, Finansal Açıklamalar & Veriler, Akademik Programlar & Eğitimler Kişiler (Araştırmacılar, uzmanlar, karar vericiler),  Fetva Ödüller Kanunlar & Mevzuatlar, Kurumlar, Sözlük Sınıflandırma Sistemi gibi içerikleri sağlar.

Erişim adresi: http://e-marifah.net/kwc/f?p=1166

 

10-Tümer ALTAŞ A.Ş. Yabancı Dil Sınavlarına Hazırlık ve Dil Eğitimi Veritabanı

Tümer ALTAŞ A.Ş. Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi veritabanı e-YDS/YDS, PTE, IELTS, TOEFL iBT sınavlarınana hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veritabanıdır. Mobil ve web platformlarında kullanılabilir.

Veritabanı İçeriği:

• (e) YDS: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 4500 adet KPDS, ÜDS (sağlık, sosyal, fen) soruları ve her bir sorunun video çözümü.

• PTE: Sınavın 20 soru türüne ait tanıtım ve etkili stratejiler

• IELTS: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.

• TOEFL iBT: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.

• Dinleyerek Kelime: 3600 Akademik sınav kelimesi ve her kelime için Hafıza Teknikleriyle oluşturulmuş ses bağlantısı. Sadece dinleyerek kelime öğrenme.

• Cümle Çevirileri: Kelimelerin cümlede geldikleri anlamı sağlamlaştırmak ve okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış cümle çevirileri.

• Paragraf Çevirileri: Okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış 7 adet strateji videosu ve 91 adet metin çevirisi.

• Görüntülü Gramer Konu Anlatımı: A’dan Z’ye tüm gramer konularının en ince detaylarıyla anlatıldığı 335 video anlatımlı içerik.

• Toplamda 10.000 üzeri görsel ve işitsel içerik.

Erişim adresi:  http://eyds.tumeraltas.com.tr/taltasdemo
 
Deneme Erişimi İçin Aşağıdaki Adımları Takip Ediniz:

• http://eyds.tumeraltas.com.tr/taltasdemo adresine giriniz.

• “Üniversiteniz, Ad ve Soyadınız” bilgilerini girip, veritabanını hemen denemeye başlayabilirsiniz.
• Deneme sonrası, veritabanına abone olunmasını isterseniz, yine sayfa altında yer alan “Ücretsiz Kullanım için Tıklayın” butonunu kullanabilirsiniz.